Jesteś tutaj
Strona domowa > Zdrowie i Uroda > Aluminium – jaki jest to materiał?

Aluminium – jaki jest to materiał?

Czy informacja o tym, że tworzywo jest wykonane z aluminium jest równoznaczny z tym, że jest słabej jakości? Zanim jednak da się wyrok względem przydatności tego tworzywa wskazane jest, aby skupić uwagę na jego właściwości. Materiał jest stosowany w licznych branżach. Dlaczego aluminium jest wartościowe? Aluminium, to niedrogie i godny uwagi surowiec.

Właściwości aluminium

Aluminium - StudioangelAluminium jest tworzywem, który jest lekki, a dzięki prawidłowej obróbce termicznej stopów i domieszek aluminium – otrzymuje zwiększoną wytrzymałość. Porównując do stali, gęstość aluminium jest trzykrotnie mniejsza. W porównaniu do stali, aluminium jest bardziej wytrzymałe na niskie temperatury. Aluminium jest bardzo dobrym przewodnikiem, dlatego jest stosowany w przewodach i układach elektrycznych. Przewodność tego materiału można porównać do dużo cięższej i droższej miedzi. Tworzywo jest nierdzewne, wytwarza cienkie warstewki tlenkowe w sposób naturalny lub sztuczny. Struktura warstwy jest gęsta, a grubość mierzy zaledwie kilka setnych mikrona. Jeżeli powłoka zostanie uszkodzona, nie jest na stałe zniesiona, gdyż się regeneruje. Elementy wykonane z tego materiału można połączyć w trwałą konstrukcję. Do połączenia wykorzystuje się takie metody jak: sklejanie, spajanie, spawanie i zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem. Aluminium jest łatwy w obróbce – każdy kształt jest osiągalny. Głównie stosuje się obróbkę plastyczną, wiórkową oraz gwintowanie. Aluminium nie stwarza zagrożenia dla środowiska oraz poddaje się recyklingowi. Dzięki temu jest godną alternatywą dla ciężkiej stali.

Wykorzystanie aluminium

Aluminium jest materiałem, który podobnie jak stal, często jest wykorzystywany. Jego zastosowanie w projektach umożliwia osiąganie najlepszych wyników w parametrach takich jak: oszczędność, prędkość, pojemność, moc i tym podobne. Odnajduje zastosowanie w branży budowlanej, motoryzacyjnej, kolejowej, lotniczej, energetycznej albo opakowaniowej. Aluminium jest stosowany również w projektowaniu artykułów do domu. Nietypowe projekty do wnętrza w użyciu aluminium mają unikalny, industrialny charakter. Zastosowanie tego materiału jest wszechstronne i można go uznać jako materiał przyszłości.

Top