Jesteś tutaj
Strona domowa > Zdrowie i Uroda > Borelioza – niechciana pamiątka z lasu

Borelioza – niechciana pamiątka z lasu

Borelioza – co to jest?

Borelioza to wieloukładowa choroba zaraźliwa, wywoływana przez mikroorganizmy przenoszone przez kleszcze. Walka z nią może być uciążliwa, dlatego istotna jest prewencja, a także odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby, by móc jak najprędzej rozpocząć terapię.

Charakterystyczne objawy

borelioza - choroba odkleszczowa - kleszczeWykrycie boreliozy jest osiągalne dzięki badaniom, jednak schorzenie daje też pewne unikalne symptomy, które zarażony może sam zauważyć. Wczesne symptomy obejmują wyłonienie się specyficznego rumienia, który wydaje się wędrować i stopniowo rozprzestrzeniać. Może on pojawić się nawet po około trzydziestu dniach od ukąszenia, dlatego trzeba ostrożnie obserwować miejsce ukąszenia przez kleszcza. Występują też objawy podobne do grypy, takie jak gorączka, ból, zawroty głowy i zmęczenie. Po przeminięciu wstępnych objawów, u części pacjentów schorzenie rozwija się, uderzając na inne układy. Może wywoływać zapalenie stawów, neuroboreliozę lub zapalenie mięśnia sercowego. Często występuje też paraliż nerwów twarzy.

Wykrywanie boreliozy we wczesnym stadium

Diagnoza boreliozy przez lekarza wymaga badań serologicznych, oprócz zauważalnego rumienia wędrującego. Badania na boreliozę zazwyczaj nakazuje wykonać lekarz chorób zakaźnych, ale może je zlecić też dermatolog, neurolog lub okulista, zależnie od pojawiających się symptomów. Badanie serologiczne oznaczają immunoglobuliny przeciwko boreliozie, jednak często we wczesnej fazie choroby nie jest to oczywisty dowód choroby, ponieważ występują one też we krwi osób zdrowych. Ponadto testy serologiczne mają uzasadnienie dopiero po około 3 do 4 tygodni po zainfekowaniu przez wektor chorobowy.

Diagnostyka serologiczna składa się na dwa etapy: pierwszy jest to test serologiczny, np. ELISA, test IIFT czy technika jakościowa ELFA. W przypadku wyniku dodatniego, konieczne jest wykonanie testu na potwierdzenie – western blot. We wczesnej fazie boreliozy stosowana jest też metoda PCR, pozwalająca na wykrycie DNA bakterii, jednak sposób ten spełnia rolę jedynie przy szczególnych objawach. Oprócz najczęściej wykonywanych badań, niezwykle efektywny w wykrywaniu boreliozy jest skaner F-Scan 4. Urządzenie to jest bardzo dokładne i pozwala na przeprowadzenie rezonansu. Wykorzystuje się go w wykrywaniu i terapii cyst, zakażeń grzybami, a także w boreliozie.

Terapia boreliozy

Norma w dzisiejszych czasach w leczeniu boreliozy bazuje na podawaniu antybiotyków, które mają zwalczyć zakażenie bakterią. Zwykle stosuje się doksycyklinę lub amoksycyklinę przez trzy tygodnie lub dłużej. U pacjentów wrażliwych na te antybiotyki, stosuje się cefuroksym. W trakcie podawania antybiotyków można też stosować środki, które łagodzą symptomy. Obecnie boreliozę można również zwalczać plazmoterapią, używaną w metodzie dr Rife’a. Metoda ta ma zastosowanie przede wszystkim w USA, jednak jest już szansa terapii w Polsce. Metoda ta może być pomocą, ale może być również jako jedyna walka z chorobą. W technice Rife’a wykorzystuje się generator plazmowy RPZ 14, który dochodzi do wszystkich tkanek ciała, działając na bakterie w układzie krążenia, ale też te, które są ukryte w głębi systemu nerwowego.

Generator plazmowy RPZ 14 emituje w jednym czasie różnego rodzaju fale, między innymi falę plazmatyczną, wpływa na różne struktury komórkowe, np. te należące do bakterii wywołującej boreliozę. Fala plazmatyczna oddziałuje na bakterię, doprowadzając ją do zniszczenia. W ten sposób generator plazmowy eliminuje bakterie. Terapia przy jego użyciu jest wyjątkowo efektywna, również w przypadku infekcji odkleszczowych odpornych na standardowe leczenie. Terapia generatorem RPZ 14 jest najpewniejsza przy co najmniej dziesięciu zabiegach. W trakcie leczenia należy pić dużą ilość wody, trzeba również dbać o dużą ilość snu. Miejsc, gdzie leczy się boreliozę z wykorzystaniem generatora plazmy jest na szczęście dziś cała masa. Można odszukać takie miejsce w swoim mieście za pomocą Google. Tutaj przedstawiono stronę internetową jednego z gabinetów >>> https://apiterapie.pl/leczenie-boreliozy-lubliniec/ <<<   Nie ulega wątpliwości, że borelioza to ciężka choroba i pojedynek z nią nie jest łatwy. Istotne jest zapobieganie choroby. Kiedy jednak doszło do infekcji, przy obecnie wykorzystywanych metodach można wcześnie wykryć i od razu zacząć leczenie choroby.

Dodaj komentarz

Top